ANAMENÜ  
 
   REKLAM ALANI  
 
   DUYURU  
(Turkey All The Pastry Sector is Here) - (MEETING POINT OF BAKERY PASTRY INDUSTRY)

Pastacılar Derneğinin Resmi web sitesi yayın hayatına başladı...

Üye Kartlarınız Çıktı...

SİZDEN GELENLER BÖLÜMÜMÜZ YAYINA GİRMİŞTİR
17.01.2010
YURTDIŞINDA ÇALIŞAN BİR USTANIN USTALARA MESAJI...
26.11.2009
DİKKAT!!! YURTDISINDA İŞ VAADiYLE SİZLERDEN PARA İSTEYEN DOLANDIRICILARA KANMAYINIZ...
06.09.2009
DUYURU! PASTACILAR.COM ISMINI KULLANARAK INSANLARI KANDIRAN DOLANDIRICILARA DIKKAT EDINIZ...
22.04.2009
Pastacılar.com'dan Bir Yenilik Daha...
09.10.2007
Sizi ülkemizdeki pastacılığın daha bilinçli ve organize olarak gelişmesine ortak olmaya davet ediyoruz...
19.09.2007
 
   EMAIL LISTEMIZ  
New Page 1
Sektörümüzdeki yeniliklerden haberdar olmak için email listemize kayıt olabilirsiniz.

   
 
   REKLAM ALANI  
 
   ANKET  
PASTACILIK FUARLARI, KAÇ YILDA BİR YAPILMALI ?
5346 kişi oyladı
1 YIL %87 4669
2 YIL %4 263
3 YIL %7 414
Tüm Sonuçlar
 
   LINKLER  
 
   TAKVIM  
 
   DÖVIZ  
 
   DESTEK  
 
 
     
    Çikolata Hakkındaki Gerçekler  

 Çikolata, sadece muhteşem lezzetli bir yiyecek değil, aynı zamanda yararlı da.
Tadına doyum olmayan ancak sağlığa zararlıdır diye öğretilen çikolatanın sağlığa yararları da bulunmakta.

Beyin mutlu oluyor
Middlesex Üniversitesi uzmanlarından Dr. Neil Martin'in yaptığı araştırma sonuçlarına göre, çikolatanın kokusu bile insanı baştan çıkarıyor.
Çikolata, beyni rahatlatıp gevşetiyor, mutluluk veriyor.
Çikolata, beynin endorfin salgılamasına neden oluyor. Bu salgı mutluluk duygusu duymamızı sağlıyor.

Bedeni Aşık ediyor
Çikolata, beyin gibi bedeni de gevşetip rahatlatıyor. Çikolatanın içindeki “Phenylethylamine” adlı bileşim, endorfin gibi fiziğimize mutluluk veriyor. Yani, insan bedeni çikolata yediğinde, aşık olduğu zamanlarda olduğu gibi hoş reaksiyonlar gösteriyor.

Kalsiyum ve Demir
Çikolata aynı zamanda çok besleyici bir gıdadır. İçinde büyük oranlarda magnezyum, demir ve kalsiyum bulunmaktadır. Küçük bir parça çikolata, almamız gereken minerallerin en az beşte birini içeriyor.

Antioksidan Maddeler
Son araştırmalar, çikolatanın farklı bir özelliğini de ortaya çıkardı. Kaliforniya Üniversitesi'nin yaptığı araştırmaya göre, 50 gramlık bir çikolata ya da iki kaşık şekerle karıştırılmış bir bardak kakao, bir kadeh kırmızı şarap içinde bulunan antioksidanlara eşdeğerde kimyasal madde içeriyor. Bir başka deyişle çikolata kalp krizi ya da beyin kanamasını önlüyor.

İnsan Ömrünü Uzatıyor
Harvard Üniversitesi'nde 8 bin erkek üzerinde yapılan araştırma, çikolatanın ömrü uzattığını da ortaya koydu. Çikolata yiyenlerin ömürlerinin en az bir yıl uzadığını belirten uzmanlar, bunu içindeki antioksidan maddelere bağlıyorlar.

Kalbe Faydalı Yağ
Çikolatanın içindeki yağ, üç kaynaktan geliyor: Kakao yağı, bitki yağları ve süt içindeki yağlar.
Kakaonun içindeki ‘Stearic asit' içeren yağ bir çeşit doymamış yağdır. Doymamış yağların da sağlığa ve özellikle kalbe zararlı olduğu bilinir. Ancak kakao içindeki ‘Stearic asit', vücuda girince ‘Oleic asite' dönüşüyor. Aynen zeytinyağı içindeki Oleic asit gibi. Bu yağ türü de kalbe çok faydalı.

Dişleri Çürütmez
Çikolatanın dişleri çürüttüğü önyargısı vardır. Oysa araştırmalar tam tersini gösteriyor. Kakao içinde bulunan bir bileşim, diş çürümelerini engelliyor. Kakao yağı içindeki bu bileşim dişi kaplıyor ve dışardan gelecek bakterileri engelliyor.

Çikolata ve Kolestrol
Araştırmalar, kakao yağının kandaki ‘mevcut' kolesterol düzeyinin yükselmesine neden olmadığı ispatlamıştır. Bunun da nedeni içerdiği yüksek stearik asit'tir.
Kolesterolün hayvan hücresinde bulunan bir madde olduğundan habersiz birçok insanın bizzat çikolatanın kolesterol ihtiva ettiğini düşünmesi ise bu konudaki en yaygın yanlış bilgilerden biridir.

Çikolata ve Kilo Sorunu
Çikolata çeşidine bağlı olarak kilo aldırmaktadır. İyi kalite çikolatalar kakao yağından yapılırlar ve kullanılan diğer doymuş yağlara nisbeten yaklaşık üçte bir daha az kalorilidirler. Ayrıca doymuş yağlar kötü kolesterol (LDL) içerir, kandaki kolesterol miktarını yükseltirler. Ancak tüm çikolataların kakao yağından yapılmadığını unutmamak gerekir. Emin olmak için çikolatanın içeriğini okumakta fayda vardır.
 

Çikolata'nın Tarihçesi


Çikolatanın ana hammaddesi kakao çekirdeğidir. Kakao çekirdeği Aztekler ile başlar. Aztekler, o yıllarda kakao çekirdeğini bir içecek olarak değerlendiriyorlardı.

Amerika’yı keşfeden Christophe Colombe ve ekibi 1515’te Aztek ülkesine vardıklarında ilk defa “beyaz adam” gören Aztekler onlara sıvı çikolata ikram eder. Kakao tohumlarının ticari potansiyelini ilk gören, büyük İspanyol kaşif Hernando Cortez oldu.

Meksika’yı keşfi sırasında Cortez, Aztek Kızılderilerinin kakao tohumlarıyla sıcak içecek anlamına gelen ‘Chocolatl’ adlı bir içecek hazırlayıp içtiklerini gözlemledi. 1520 yılında, yani Meksika’nın Kortez tarafından istila edilmesinden 1 yıl sonra kakao çekirdekleri gemilerle İspanya’ya gönderildi. Amerika kıtasının keşfi ile kakao çekirdekleri İspanyollar aracılığı ile Avrupa’ya taşınmıştır.

1800’lü yıllarda İspanya’da kakao çekirdeği kavrulup ezilerek şeker ve baharat ilavesi ile yapılan içecek, İspanyol ariktokrasisi arasında ün yaparak Avrupa’da yayılmaya başladı. 1657 yılında İngiltere’de sadece çikolata servisi yapan yerler açıldı.

Bu dönemde çikolatayı sadece yüksek sınıf tüketebiliyordu. Çikolata bir dönem bilim adamları tarafından pek çok hastalığın tedavisinde kullanıldı. 1674 yılında çikolata yenilebilir bir besin maddesi haline geldi. Amerika, çikolatayı John Hannan ile tanıdı. Hannan, Dr. James Baker’ın yardımıyla ilk çikolata fabrikasını kurdu.

1828’de, Hollandalı Van Houten kakao presini icat ederek kakao çekirdeğinden kakao yağını ayırarak daha hafif olmasını sağladı. Endüstri devriminin ardından çikolatada seri üretime geçildi ve çikolata pahalı bir besin olmaktan çıkıp herkesin mali gücünün yetebileceği bir lezzet haline geldi.

1847 yılında bir İngiliz firması çikolatayı yiyecek olarak piyasaya sürdü.

1876 yılında İsviçre’de Daniel Peter ilk sütlü çikolatayı keşfetti. Buluş, dünyanın en büyük firmalarından Nestlé tarafından satın alındı. İsviçre, Bern’de Rodophe Lindt konçlama işlemini bularak fondonu üretti. Geçtiğimiz yüzyılda, dünyada çikolata üretimi giderek arttı. Milyarca dolarlık bir çikolata endüstrisi oluştu.


Türkiye’de Çikolata

Türk insanı, çikolata ile Osmanlı zamanında saray çevresinde içecek olarak tanıştı. Tablet şeklinde, yurt dışından getirilen çikolata, saray ve çevresinin en gözde içeceklerinden oldu. Türkiye’de çikolatanın yaygınlaşması Atatürk’ün isteğiyle gerçekleşti.

Ülkemize gelen yabancılar, alıştıkları yiyecek ve içecekleri, Türkiye’de bulmak istiyorlardı. Bunun üzerine Atatürk, Avusturya ve İsviçre’den çikolatalar getirtti. Türkiye’nin yabancı çikolata ile tanışmasının ardından ülkemizde küçük atölyeler kurulmaya başlandı. Cumhuriyetin ilanından sonra kurulan bu atölyeler, 1950’den sonra yerlerini fabrikalara bırakmaya başladılar.

İkinci Dünya Savaşı sırasında ülkemizde yaygınlaşan ve 1980’lerde bir sanayi koluna dönüşen çikolatacılıkta günümüzde dünya ile yarışıyoruz.

 
   ÜYE PANELİ  
 
 
Üye Ol   |   Şifremi unuttum 
 
  Reklam Alani  
 
   REKLAM ALANI  
 
   REKLAM ALANI  
 
   GÖRÜŞLERİNİZ  

www.pastacilar.com Hakkındaki görüş ve önerilerinizi bekliyoruz.

Yorum Oku   |  Yorum Yaz
 
   SON 10 PASTANE  
Damla pastanesi

Divan pastanesi

Sedir pastanesi

Ünlü pastanesİ

Çınar börek erbaa

Pasha bakery

Tatli dünyası

Faruk güllüoğlu

Çınar 6 cafe

Palmi börek sarayı

 
   GÖRGÜLÜ  
 
   SON 10 TEDARİKÇİ  
POLEN UN VE GIDA KATKI MADDELERİ SAN. VE TİC A. Ş

TATLIMMBAKLAVA

Mert Unlu Mamüller

düzenli gıda

ALPTEKİN MAKİNA ISI SANAYİ TİCARET A.Ş.

Değirmen gevrek ve patiseriie

HSG TARIM

SARIKAYA TEKNİK ELEKTRİKLİ EV ALETLERİ

SÜTHAN GIDA LTD

İSTOK LTD. YUMURTA TOZU ve CEVİZ

 
   RASTGELE TARİF  
Peynirli Kayısılı Kek

Kelebek Pastası

Beyaz Çikolatalı Muzlu Rulo

Acıbadem Tatlısı

Kara Osman Pastası

Cevizli ve Havuçlu Kek

Pekmezli Rulo

 
   EN SON USTA  
İsmail Sakur
Doğum Yeri : Şırnak
Doğum Tarihi: 9-Aralık-1990
Meslek : Pastacı
Yaşadığı Şehir : İçel
DETAYLAR
 
   LiNKLER  
Sitedeki yazı,resim v.b metaryellerin kopyalanması ve izinsiz kullanılması yasaktır. www.pastacilar.com.tr
& Kodlama © Copyright - Çilem Net Bilişim Teknolojileri ve Reklamcılık Her hakkı saklıdır. 2004 - 2012©
Eminönü/Fatih/İstanbul/Türkiye
info (at) pastacilar.com 
Gsm: 0536 981 1000 Tel: 0212 621 37 53