Pastane Açmak İsteyenlere

Yaptığınız şekerlemeler ödül almış olabilir veya yaptığınız browniler şehrin bütün pastanelerinde satılıyor olabilir. Eğer aileniz ve arkadaşlarınızdan defalarca yaptıklarınızla ilgili övgü aldıysanız belki de pastane sahibi olmanın zamanı gelmiştir. Pastane açmak ciddi bir adımdır ve ciddi bir yatırım yapmanız gerekir. Bir hevesle hazırladığınız pastalardan fazlasıdır. İş programı hazırlamanız, siparişler almanız ve müşterilerin nazını çekmeniz gerekecektir. Pastacılık konusunda eğitiminiz olmasa bile bir pastane açabilirsiniz. Mücadeleye hazırsanız sevdiğiniz işi yaparak kazanç elde edebilirsiniz.

Özel bir araştırma firmasına göre 2016’da küçük işletmelerde unlu mamuller ve pastacılık en hızlı büyüyen ilk on iş kolundan biri.  Bu nedenle, eğer pastacılıkta marifetliyseniz ve girişimcilik ruhunuz da varsa pastane açmak karlı bir iş olabilir. Yeterli geliri sağlayarak bu işte kalıcı olabilmek ve geçinebilmek istiyorsanız başlangıcı nasıl planlayacağınızı ve şirketi etkili bir şekilde nasıl yöneteceğinizi anlamanız gerekiyor. Bir pastaneyi nasıl açacağınızı öğrenmek için aşağıdaki adımları dikkatle okumanızı öneririz. İş kurma sürecinde size elimizden geldiğince danışmanlık ve rehberlik etmeye çalışacağız.

Pastane Nasıl Açılır?

Ne tür bir pastane açacağınıza karar verin. Bazı pastaneler sadece unlu mamuller satar. Kahve ve sandviçlerinizi alıp gidersiniz. Bazılarının da müşterilerinin kahvaltı yapabileceği veya öğle yemeği yiyebileceği oturma alanları vardır.Ne satmak istiyorsanız onu seçin. Geleneksel unlu mamuller, organik unlu mamuller veya vegan ( glütensiz ve süt ürünleri içermeyen )ürünler.

Satmak istediğiniz unlu mamulün türüne ilişkin talebi öğrenmek için bölgedeki rakipleri araştırın. Örneğin, eğer civardaki bir süpermarket geleneksel, organik veya vegan unlu mamulleri uygun bir fiyata satıyorsa rekabet edemeyebilirsiniz. Fakat eğer sizde keyifli bir oturma alanı olan ve özel unlu mamuller ve taze sandviçler sunacağınız bir pastane açacaksanız yeni bir markette açabilirsiniz.

İş planı hazırlayın. Lokasyon, araç-gereçler, malzemeler, personel, vergiler ve pazarlama masraflarını dikkatlice hesapladığınızdan emin olun. İlk birkaç yılda tahmini gelirinize karşı ne kadar kara geçebileceğinizi belirlemek üzere denge kurun.

Sizin gözden kaçırabileceğiniz olası ek masrafları fark edebilecek bir muhasebeci ile iş planınızı gözden geçirin. Ayrıca muhasebeci başlangıç masraflarının vergi beyannamelerini nasıl etkilediğini de söyleyecektir.

Pastaneyi açarken gerekli olan sermayeyi arttırın. Parayı arttırmak için bankanızdan iş kredisi isteyin veya özel yatırımcılarla görüşün.

Unlu mamuller satabilmek için ilgili makamlara kayıt yaptırın ve satış izni için başvuruda bulunun.

Pastaneniz için yer seçin. Kolay ulaşılabilir, trafiğin yoğun olduğu ve bütün güvenlik gereksinimlerini karşılayan bir yer olduğundan emin olun.

Araç-gereçlerinizi alın. Hepsinin güvenli ve kurallara uygun olarak profesyonelce kurulduğundan emin olun. Tartılara, kâselere, raflara, fırınlara, mikserlere, kesme masalarına, vitrinlere ve buzdolaplarına ihtiyacınız olacak.

Pastanenizde hangi unlu mamulleri satacağınızı ve hangi malzemelerin gerekli olduğunu belirleyin.

Elemanlarla görüşün ve işe alın. İçten, becerikli ve güvenilir olduklarından emin olun.

Tüketici sağlığı merkezlerini arayın ve pastanenizin sağlık güvenliği denetlensin.

Unlu mamulleriniz için un, maya, yumurta, şeker, kuru üzüm ve tereyağı gibi gerekli bütün malzemeleri alın.

Unlu mamullerinizi hazırlayın. Görüntülerinin ve tatlarının müşterileri etkileyeceğinden emin olun.

Gazete, el ilanları ve online olarak pastanenizin reklam yapın.

Pastanenizi açın.

Pastane Açma Maliyeti

Ortalama maliyet 90.000-500.000 TL arasında değişmektedir. Kesin maliyetin hesaplanabilmesi için detaylı bir iş planının hazırlanması gerekmektedir. Ayrıca bunun için size destek sunabiliriz.

İpuçları

Menünüzde sizi rakiplerinizden ayıracak özel bir ürününüz olsun.

İsminizin akılda kalıcı ve şirketinizin yapısına uygun olduğundan emin olun.

İhtiyacınız Olanlar

 1. İş planı
 2. Sermaye
 3. Marka tescili ve satış izni
 4. Lokasyon
 5. Araç-gereçler
 6. Tartılar
 7. Kâseler
 8. Raflar
 9. Fırınlar
 10. Mikserler
 11. Kesme masaları
 12. Vitrinler
 13. Buzdolapları
 14. Unlu mamulleriniz için malzemeler 

Pastane Açmak İçin Gerekli Malzemeler

Pastane açmak göz korkutan bir iştir. Gerekli olan ruhsatları, izinleri ve pastacılık araç-gereçlerini almanın yanında işletme sahibi yardımcı ürünleri de almayı unutmamalıdır. Bu yardımcı ürünler sık sık insanların gözünden kaçar fakat pastacı ve personeli için çok önemlidir.

Pasta Kalıpları

Lezzetli bir pasta yapabilmek için aranan en önemli ürünlerden biri pasta kalıplarıdır. Yüksek kaliteli pasta kalıpları düşük kaliteli, ucuz pasta kalıplarına göre daha kaliteli pastalar yapmanıza yardımcı olur. Bu parçalar ucuz olan kalıplara göre genellikle ısıyı kalıba ve pastaya boydan boya dağıtan ağır metalden yapılır.

Kurabiye Tepsileri

Yüksek kalitelide kurabiye tepsileri yüksek kalitedeki pasta kalıplarıyla aynı biçimde iş görür. Bu tepsiler fırın ısısının saklanmasını ve dağıtılmasını sağlar. Daha hızlı ve lezzetli kurabiyeleriniz olur. Kurabiye tepsilerinin bir tarafı düz köşelidir. Bu sayede kurabiyeler köşesiz olan kısımlara zarar görmeden rahatça kaydırılabilir.

Aletler

Yüksek kalitelide ki pastacılık aletleri pişirme esnasında çok önemlidir. İşletme sahibine pastacılık aletleri gibi gelen araçlarla köşeleri kesmek cazip gelebilir fakat bunu yapmak tavsiye edilmez. Paslanmaz çelik ölçü kapları ve ölçü kaşıkları gibi yüksek kaliteli aletler dayanıklıdır. Silikon veya lastik spatulalar esnek olmayanlara göre karıştırma kabının kenarlarının temizliğinde sulu hamurun ziyan olma miktarını azaltır.

Karıştırma Kapları

Pastacılık için yüksek kaliteli karıştırma kapları vazgeçilmezdir. Paslanmaz çelik en çok arzu edilen pişirme ve fırınlama malzemelerinden biri olarak görülür. Ancak cam karıştırma kapları mikrodalga fırın güvenliğini sağlamasından dolayı en çok iş gören malzeme olarak kabul edilir. Daha az yer kapladığından değişik boylardaki iç içe geçen kaplardan satın alın.

Pastacilar.com

 Yeniişfikirleri

yorum iconSİZDE YORUM YAPIN

Bu sitede yer alan tüm yazılı ve görsel materyaller pastacilar.com sitesine ve site sahibine aittir. copyright © 2017 - 2021