Niyazi Çapraz’dan pasta dünyasına yeni kitap: Her Yönüyle Pastacılık

Emin Aydemir

Türkiye’nin pasta ustası Niyazi Çapraz, pastacılıkta geçirdiği 65 yılını kitabı, “Her Yönüyle Pastacılık, Temel Bilgiler, Tarifler, Püf Noktaları”nda topladı. Çalıştığı yerleri, gittiği ülkeleri ve yaşadığı tüm anıları kaleme aldığı kitabında; temel tariflerden pandispanyalara, kremalardan tartlara, tek pastalardan krokana kadar tariflerini pastacılığa gönül vermiş ve merak salmış herkes için paylaşıyor. 

 

Bu kitabı gelecekteki Türk pastacılığına ışık tutmak ve bu sanatı geliştirme arzusuyla yetişecek yeni nesillere bir nebze olsun faydalı olabilmek adına yazdım. Şu anda pastacılıkta 65 yılımı doldurdum, belki daha fazlası da var. Mesleğimle ilgili hiçbir şey saklamadan, hep öğretme arzusuyla bugünlere kadar geldim. Unilever’in katkılarıyla çalıştığım yirmi dört yıl içerisinde kırk binden fazla arkadaşıma dünyadaki en son yenilikleri gösterdim. Yakın zamana kadar gelirimin bir bölümü hem yurt dışındaki pastacılık okullarına devam ederek, fuarları gezerek hem de kitap siparişlerime harcadım. Almanca ve İngilizce bilmem bana çok şey kazandırdı. Eğitim, kitaplar ve yabancı dil bu mesleğin olmazsa olmazı ve buz dağının görünmeyen tarafı. Bu kitabımda şimdiye kadar yayınlanmamış birçok ürünü, bilgiyi, tecrübe ve yaşam zorluklarını sizlere ve yeni nesil yetişen gençlerimize aktarma imkanı bulmuş olduğum için kendimi çok mutlu hissediyorum” diyen Türkiye’de çok önemli bir yere sahip pasta ustası Niyazi Çapraz’ın “Her Yönüyle Pastacılık, Temel Bilgiler, Tarifler, Püf Noktaları” kitabı Cinius Yayınları’ında çıktı. 

“Türkiye’de birçok yetenekli genç usta yetişiyor” 

Türk pastacılığının son dönemleri hakkında da değerlendirmelerde bulunan Niyazi Çapraz, “Son yirmi senede Türk pastacılığı bilhassa süslemelerde büyük bir ilerleme gerçekleştirmiş, engin bir bilgi birikimine sahip olunmuştur. Artık Türkiye’de birçok yetenekli genç usta yetişiyor, birçoğu yabancı dil ve yurt dışı eğitimi aldıktan sonra ülkemizde güzel şartlarda iş bulabiliyorlar. En azından bugün çocuklarımız ileride bu mesleği seçtiklerinde aç kalmayacaklarının farkındalar ve ne güzel ki kendi istekleriyle bu mesleği seçiyorlar. Hatta bugün dünyanın her yerindeki kaliteli otellerde karşılaştığımızda gurur duyduğumuz başarılı Türk şeflerimiz bugünkü meslek arayışı içerisindeki gençlerimizin en büyük rol modelleridir ve biz onlarla ne kadar gururlansak azdır! Yarışmalarda dereceye giren birçok yetenekli ustalarımızı, güzel ahlaklı ve sanatçı pasta ustalarımızı canı gönülden kutlayarak onların da benim onlara açmış olduğum yolda ilerleyerek nice başarılı pastacıların yetişmesine vesile olacaklarına tüm kalbimle inanıyorum” diyor.

 

 

Foodinlife 

yorum iconSİZDE YORUM YAPIN

  • Niyazi çapraz
    İbrahim şimşekli - 09.12.2019 18:19:05
    Niyazi ustamıza özel ve meslek hayatında sağlıklı ve başarılı yıllar dilerim böyle tecrübeli mesleğinin zirvesinde olan bir ustamızın çıkardığı kitaptan faydalanmak isterim kargo ile alma imkanımız varmı ustamızın emekleri için teşekkürler.
Bu sitede yer alan tüm yazılı ve görsel materyaller pastacilar.com sitesine ve site sahibine aittir. copyright © 2017 - 2023